O projekte > Akcie
Deti navrhli vlastné poštové známky
 17. marec 2016, 18:04 | Autor: admin

Poštové známky boli kedysi súčasťou nášho života. Nebolo školáka, ktorý by nemal vlastný album známok. Stretnutia "zberačov" za účelom ich výmeny boli obľúbené. Namiesto vysedávania za "internetom" sme kedysi mali iné záujmy. Dnes poznajú deti známky ako súčasť rôznych zásielok, listov a balíkov. Chuť dozvedieť sa o vzniku, spôsobe výroby a ukážky poštových známok zvíťazili, členovia Klubu nadaných detí Prešov sa venovali filatelii!

\"\"

V dávnej minulosti bolo posielanie odkazov bežným pravidlom. Všetko to začalo v Rímskej ríši za vlády cisára Teodózia rozmiestnením staníc na odpočinkoch unavených jazcov a ich zvierat. Stanice nazývané "posita" , z čoho neskôr vzniklo slovo pošta, je doteraz rozšírené po celom svete.

V roku 1840 si istý Rowland Hill všimol problémy s platením za posielanie pošty. Angličana zaujal problém s určovaním poplatku (kvôli váhe, vzdialenosti, určovaniu tarify), a najmä problém s platením (keďže za poštu platil výhradne príjemca), natoľko, že vymyslel "malý papierik" nalepený na obálke, ktorý bude mať svoju vlastnú cenu. Tento vynález mu zabezpečil slávu a uznanie!

Na Slovensku sa taktiež vydávajú poštové známky s rôznymi námetmi (osobnosti, príroda, stroje, kvety, ...). Deti zaujal krátky dokument o tom, ako sa poštová známka vyrába. Že to nie je obyčajný papierik nalepený na liste, už vieme. Záujem vzbudila prehliadka slovenských poštových známok zo starších čias až po súčasnosť, ale aj poštových známok z rôznych kútov sveta

Ktorá známka zaujala najviac? Bola ňou známka Black Penny. Prvá známka na svete s podobizňou kráľovnej Viktórie na čiernom pozadí mala pôvodne hodnotu 1 penny. A čo tak Modrý alebo Oranžový Maurícius? Tých sa zachovalo na svete len 27 kusov, pričom jeho hodnota je viac ako 4 miliónov dolárov

Deti sa s chuťou pustili do návrhov vlastných známok, tie mali obrovskú hodnotu. Hodnotu ich vlastného srdca.

\"\"

V prípade akýchkoľvek nejasností sa môžeš obrátiť na našu technickú podporu. Viac informácií najdeš v položke
KONTAKTY.
Všetky akcie

Predchádzajúce kolo
FOD 12.ročník
01. november - 30. jún 2018
Copyright © 2008 – 2014 - Všetky materiály publikované na tejto stránke sú chránené autorským zákonom a ich preberanie bez súhlasu autorov je zakázané. Všetky logá, grafické prvky, súbory a články sú majetkom ich autorov a vlastníkov. Akékoľvek kopírovanie a sťahovanie zdrojového kódu je zakázané.
Powered by inActive System | Developed by Fineway Studios (Dark Insanity Style 12’) | Hosting od WebSupport.sk