O projekte > Akcie
FOD FOTOREPORT: BRATISLAVA 2013
 05. august 2013, 17:06 | Autor: admin

Posledný júlový týždeň patril prázdninujúcim mladým fotografom, ktorí sa v rámci celoslovenského internetového projektu Fotografia Očami Detí /FOD/ zúčastnili výletu do Bratislavy.

Účastníci výletu "Fotoreport Bratislava 2013" mali bohatý program, ktorý sme pre ne pripravili. Posúďte sami...

Prvú spoločnú "pizza večeru" sme strávili s prešovským spevákom žijúcim v Bratislave - Jakubom Petraníkom. Jakub nás prišiel navštíviť, a neostalo len pri spomínanej "pizze". Dozvedeli sme sa množstvo (zákulisných) informácií o novom klipe "Porazený", pripravovaných aktivitách, ale aj súkromnom živote Jakuba v našom hlavnom meste. Zaujímalo nás aj jeho pôsobenie v Superstar, či začiatky pôsobenia v Bratislave. 

Skúška bratislavskej hudobnej skupiny Hex bola ďalším zážitkom, na ktorý sa nedá zabudnúť. Vidieť "chalanov z Hexu" (ktorých sme doteraz poznali len z televíznych obrazoviek či koncertov), zvuk klasických hexáckych hudobných nástrojov, či nezabudnuteľný "Ďuďov hlas", to všetko fantasticky zapadalo do skúšky, v rámci ktorej sme si vypočuli aj piesne od hudobnej skupiny The Cure. 

Skvele (hudobne) naladení sme sa spoločne s moderátorom TV Markíza Patrikom Hermanom vybrali navštíviť najsledovanejšiu televíziu (mimochodom fungujúcu od roku 1996) TV Markíza.

Patrik nás previedol štúdiom, v ktorom sa natáčajú Televízne noviny, Šport, Predpoveď počasia, Na telo..., to všetko v nás zanechalo veľký dojem, najmä šanca vyskúšať si moderovanie za použitia čítačky, technologické vybavenie štúdia, ale aj predvedené ovládanie televíznych kamier. Zaujímavým bolo aj štúdio Telerána, maskérňa, či vysielacie centrum, ktoré je dôležitou súčasťou televízie. "Výletníkov" zaujímalo množstvo vecí, otázok bolo viac než dosť. V závere návštevy sme si spoločne prezreli videozáznam aktivít tábora v Ľubietovej, ktorého hlavným vedúcim bol Patrik Herman. Stretli sme sa aj s Annou Lemesányovou, ktorá nás srdečne privítala v TV Markíza a porozprávala sa s nami.

Obrovským prekvapeím bola pre nás návšteva vydavateľstva Petit Press, ktorou nás sprevádzal zástupca šéfredaktora Lukáš Filla. Po úvodnom oboznámení sa s prácou novinárov, samotnou výrobou novín, grafickým návrhom jednotlivých novinových strán a rozmanitou prácou množstva ľudí podieľajúcich sa na výrobe novín na nás čakala prehliadka jednotlivých oddelení denníka SME (domáce spravodajstvo, zahraničné spravodajstvo, ekonomické spravodajstvo, komentáre - názory - publicistika, kultúra, šport...), TV Oko, Új Szó... . 

Dozvedeli sme sa, že vydavateľský dom Petit Press, a.s. vydáva viac ako 30 regionálnych a centrálnych titulov s týždenným predaným nákladom vyše 728-tisíc nákladov. Do jeho portfólia patria denníky SME, Új Szó, Korzár, týždenník Vasárnap, týždenník TV svet, regionálne týždenníky MY, sieť bezplatných novín ECHO a mesačík Lišiak. 

Náš výlet zďaleka neskončil, práve naopak, navštívili sme aj Prezidentský palác, v ktorom nás v úvode privítal hovorca prezidenta SR Marek Trubač. Palác - letné sídlo grófa Antona Grasalkoviča postavili v 60. rokoch 18. storočia v rozsiahlej záhrade pred hradbami mesta. V 70. rokoch sa palác stal centrom spoločenského života, navštívila ho aj cisárovná Mária Terézia. V pôvodnom štýle s pôsobivými rokokovými a klasicistickými freskami sú vyzdobené záhradná sála a kaplnka sv. Barbory. Hlavná sála má čiastočne pôvodnú bohatú pozlátenú štukovú výzdobu a v bývalej hudobnej sieni sa zachovala časť dreveného obloženia. Schodisko s ojedinelou sochárskou výzdobou patrí k najkrajším v Bratislave.

Pôsobivá videoprojekcia nás privítala v sídle Greenpeace Slovensko. Priamo od Juraja Rizmana (riaditeľ Greenpeace Slovensko) a Lucie Szabovej (hovorkyňa Greenpeace Slovensko) sme získali informácie o tejto organizácii, jej vzniku, ale aj kampaniach organizácie. 

Cennými boli aj skúsenosti z oblasti fotografie a "malá exkurzia" do tajov fotografie, ktorá spočívala v radách a skúsenostiach z fotografovania, ale aj spomienok na fotografovanie v minulosti. Stretnutie detí veľmi upútalo a po jeho skončení si nejeden z nás predsavzal chrániť životné prostredie viac ako doposiaľ, či skúsiť venovať sa práve fotografii prírody.

Posledné stretnutia boli venované našim partnerom, ktorí podporujú aktivity mladých fotografov z celého Slovenska už niekoľko rokov. Prvou bola návšteva fotoobchodu s digitálnymi fotoaparátmi a príslušenstvom - MEGAFOTO, ktorým nás sprevádzal Zoltál Fulop (majiteľ obchodu). Zaujali nás najmä digitálne fotoaparáty - zrkadlovky, ale aj príslušenstvo a tlač fotografií, ktorú sme vyskúšali hneď po spoločnom fotografovaní.

Potešila nás návšteva predajne FOTOLAB nachádzajúcej sa v obchodnom centre EUROVEA. Taktiež sme si vyskúšali tlačiarenský "automat", výber, úpravu fotografií a následnú tlač. Zaujali opäť fotoaparáty, ktorých možnosti sme priamo vyskúšali. Najviac obdivovaným bol najnovší kompaktný fotoaparát s masívnym 24,3 megapixel CMOS full-frame obrazovým snímačom, ktorého kvalitu sme prezreli aj na vytlačených prácach. 

Bol to náročný týždeň, ktorý sme ukončili spoločným večerným posedením v priestoroch hotela Bratislava. Počas prázdnin každoročne pripravujeme pre našich súťažiacich FOD camp, v tomto roku sme sa rozhodli aj pre spomínaný týždenný výlet do Bratislavy, ktorý sa súťažiacim veľmi páčil. Spomedzi 1021 (registrovaných) súťažiacich 7. ročníka FOD sa výletu zúčastnili traja vybraní súťažiaci - Boris Semanco, Adam Brižek  (obaja žiaci ZŠ Šmeralova, Prešov) a Marián Valovič ml. (Škola pre mimoriadne nadané deti (gymnázium), Bratislava). 

Ďakujeme sponzorovi výletu Fotoreport Bratislava 2013 - partnerovi súťaže FOD - DOVOLENKA-IN.SK.

  

 

V prípade akýchkoľvek nejasností sa môžeš obrátiť na našu technickú podporu. Viac informácií najdeš v položke
KONTAKTY.
Všetky akcie

Predchádzajúce kolo
FOD 12.ročník
01. november - 30. jún 2018
Copyright © 2008 – 2014 - Všetky materiály publikované na tejto stránke sú chránené autorským zákonom a ich preberanie bez súhlasu autorov je zakázané. Všetky logá, grafické prvky, súbory a články sú majetkom ich autorov a vlastníkov. Akékoľvek kopírovanie a sťahovanie zdrojového kódu je zakázané.
Powered by inActive System | Developed by Fineway Studios (Dark Insanity Style 12’) | Hosting od WebSupport.sk