O projekte > Akcie
FOD ŠKOLA V PRÍRODE 2013: VYŠNÉ RUŽBACHY
 18. máj 2013, 14:34 | Autor: admin

 V dňoch 13.-17. mája 2013 sa uskutočnila FOD Škola v prírode Vyšné Ružbachy.

„V obci Vyšné Ružbachy (okres Stará Ľubovňa) sa nachádzajú aj prírodné liečivé pramene, ktoré sú vhodné na liečenie srdcovo-cievnych a nervových chorôb...“, zaznelo počas exkurzie kúpeľov Vyšné Ružbachy, ktorou nás sprevádzal Ján Smandra. Kúpele sú situované pod výbežkami ihličnatého lesa, obklopené parkom, sú známe termálnym kúpaliskom a chráneným prírodným výtvorom - travertínovým jazierkom Kráter. V kúpeľnom areáli sú aj zaujímavé Švajčiarske domčeky a Biely dom. Spoločne sme spoznali históriu a súčasnosť kúpeľov, a nemenej zaujímavými boli aj informácie o zaujímavých výtvoroch prírody alebo človeka, drevených sochách a kompozíciách od rôznych umelcov, či ponúkaných liečebných terapiách a liečivých prameňoch. V závere nášho stretnutia sme navštívili krytý bazén a wellness centrum Izabela.
Výchovno-vzdelávací program bol rozdelený na jednotlivé dni s využitím rôznych foriem a metód vyučovania, s dôrazom na oddych, relax a primárne využitie prírodných krás. Voľný čas si deti spestrili „ľahkým tréningom“ a športovými aktivitami v neďalekom fitness centre, detskom kútiku (relaxačná miestnosť) a minigolfovom ihrisku, ktoré sú súčasťou penziónu San André. Medzi obľúbené voľnočasové aktivity patrili predovšetkým loptové hry (futbal, soft tenis, bedminton), stolný tenis, spoločenské hry, stolný futbal, čítanie poučných rozprávok, „Minecraft svet“ z piesku a práca s pracovnými listami, ktoré boli tvorené s prihliadnutím na dejiny a súčasnosť Vyšných Ružbách a Starej Ľubovne.
Núdza nebola ani o športové súťaže, ktorých sa zúčastnili všetci žiaci - pri zhodnotení odmenení sladkosťami. Večerný program naopak spestril karneval, diskotéka, filmový večer, či grilovanie kuracích steakov a klobás.
Účastníci pobytu boli ubytovaní v Doškoľovacom stredisku, ktoré je umiestnené v tichom lesnom prostredí, od centra obce Vyšné Ružbachy vzdialenom 1 km. Súčasťou areálu je spoločenská miestnosť, jedáleň, vonku - rotunda, tenisové ihrisko, detské ihrisko a parkovisko.
Navštívili sme aj Ľubovniansky skanzen, ktorý približuje život na dedine v minulosti. Skanzen patrí medzi najmladšie na Slovensku a verejnosti bol sprístupnený v roku 1985, v súčasnosti ho tvorí 25 objektov. Počas prehliadky sme spoznali zrubový gréckokatolícky kostolík z východného obradu z Matysovej z roku z roku 1833 (zasvätený Michalovi archanjelovi). Upútali nás aj zrubové obytné domy, postavené na začiatku a v prvej tretine 20. storočia, z Litmanovej, Veľkej Lesnej, Kamienky, Kremnej, Jarabiny... , charakteristické pre región Spiša.
FOD Škola v prírode ja súčasťou aktivít celoslovenského internetového projektu Fotografia Očami Detí, ktorej 7. ročník prebieha pod záštitou ministra školstva, vedy, výskumu a športu Dušana Čaploviča. Táto aktivita spoločne s FOD Netradičnými hrami (Sigord), FOD campom (Sigord, Vyšné Ružbachy, Vysoké Tatry), či poznávacími výletmi po celom Slovensku patrí medzi obľúbené a vo veľkom počte navštevované akcie.

V prípade akýchkoľvek nejasností sa môžeš obrátiť na našu technickú podporu. Viac informácií najdeš v položke
KONTAKTY.
Všetky akcie

Predchádzajúce kolo
FOD 12.ročník
01. november - 30. jún 2018
Copyright © 2008 – 2014 - Všetky materiály publikované na tejto stránke sú chránené autorským zákonom a ich preberanie bez súhlasu autorov je zakázané. Všetky logá, grafické prvky, súbory a články sú majetkom ich autorov a vlastníkov. Akékoľvek kopírovanie a sťahovanie zdrojového kódu je zakázané.
Powered by inActive System | Developed by Fineway Studios (Dark Insanity Style 12’) | Hosting od WebSupport.sk