O projekte > Akcie
Víťazka 10. ročníka FOD Soňa Polláková za odmenu v Štrasburgu!
 08. október 2016, 12:35 | Autor: admin

Nadaní žiaci z Prešova, Levoče a Bardejova vycestovali za spoznávaním európskych inštitúcií. Ten spoznali vďaka pozvaniu od poslanca Európskeho parlamentu Vladimíra Maňku, ktorý dlhodobo podporuje aktivity celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným. Súčasťou tímu zloženého z nadaných a talentovaných žiakov základných škôl bola aj víťazka 10. ročníka celoslovenskej súťaže Fotografia Očami Detí Soňa Polláková z Levoče.

\"\"

Vychádzka "za pamiatkami" bola prvou aktivitou mladých výletníkov po dlhej ceste. Na prvý pohľad zaujala hlavná architektonická pamiatka mesta - katedrála Notre Dame de Strasbourg, jedna z najvyšších veží vo Francúzsku. Skvosty architektúry postavené pred viac ako tisíc rokmi upútali nejedno oko cestovateľov.

Plavba loďou po rieke Rýn spojená s prednáškou o Štrasburgu nás potešila. Dozvedeli sme sa, že Štrasburg je hlavné mestoregiónu Alsasko a v minulosti striedavo patrilo Francúzsku a Nemecku. Starobylé budovy, ale aj moderná architektúra. Nádherná plavba, počas ktorej uvidíte Alsaské múzeum, Kostol sv. Mikuláša, Most sv. Tomáša, Vežu galejníkov, Parížsky most, Justičný palác, Rýnsky palác a veľa ďalších nádherných pamiatok

Spoznávaním historických častí mesta Štrasburg nás sprevádzali televízny moderátor Patrik Herman asistentka pána europoslanca Lujza Lysinová. Po nádhernej plavbe loďou a prehliadke mesta sme navštívili Európsky parlament, kde nás privítal poslanec Európskeho parlamentu Vladimír Maňka. Európska únia, parlament, práca europoslancov a fungovanie európskych inštitúcií boli súčasťou prednášky, ktorej sme sa v úvode nášho stretnutia zúčastnili. Europoslanec Maňka oboznámil prítomných s aktuálnymi otázkami rokovaní parlamentu a vysvetlil témy, ktoré boli a sú predmetom jeho práce v tejto európskej inštitúcii. Súčasťou besedy boli aj otázky pozvaných hostí zo Slovenska.

Po spoločnom odfotografovaní účastníkov zájazdu s europoslancom Maňkom sme činnosť parlamentu zažili "naživo" počas plenárneho zasadnutia, z balkóna pre hostí. Aktuálnou témou, ktorá rezonovala v parlamentu bol problém "Bahama leaks", ale aj situácia v Grécku, konflikty záujmov niektorých poslancov. Rokovanie bolo zaujímavé, ako aj preberané témy.

V mene organizátorov celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným si na stretnutí v Európskom parlamente v Štrasburgu prevzal sošku anjela ako poďakovanie za podporu projektov a aktivít pre nadaných a talentovaných pán poslanec Vladimír Maňka.

Výlet sme ukončili návštevou Rady Európy. Ochrana ľudských práv a posilňovanie demokracie patrí medzi hlavné funkcie tejto európskej inštitúcie. Potešila nás prednáška o Rade Európy, ale aj možnosť prezrieť si rokovaciu sálu a priestory.

Chutný obed, posledné nákupy suvenírov v meste i prehliadka katedrály, to boli naše posledné aktivity v nádhernom európskom meste. Na Štrasburg máme len tie najkrajšie spomienky. Ďakujeme organizátorom poznávacieho výletu a poslancovi Európskeho parlamentu Vladimírovi Maňkovi za pozvanie i podporu projektov pre deti a mládež.

Text: Laura Uličná, Juliána Sedláková / Foto: Juliána Sedláková

\"\"

V prípade akýchkoľvek nejasností sa môžeš obrátiť na našu technickú podporu. Viac informácií najdeš v položke
KONTAKTY.
Všetky akcie

Predchádzajúce kolo
FOD 12.ročník
01. november - 30. jún 2018
Copyright © 2008 – 2014 - Všetky materiály publikované na tejto stránke sú chránené autorským zákonom a ich preberanie bez súhlasu autorov je zakázané. Všetky logá, grafické prvky, súbory a články sú majetkom ich autorov a vlastníkov. Akékoľvek kopírovanie a sťahovanie zdrojového kódu je zakázané.
Powered by inActive System | Developed by Fineway Studios (Dark Insanity Style 12’) | Hosting od WebSupport.sk