O projekte > Akcie
Prešovskí školáci spoznávali Sabinov
 30. január 2016, 11:59 | Autor: admin

Víkendový výlet žiakov prešovských základných škôl bol zameraný na spoznávanie miest Prešovského kraja. Tentokrát sa školáci vybrali do Sabinova a Starej Ľubovne. Výlety prebiehajú v tomto školskom roku v rámci projektu Spoznávame Prešovský kraj - výlety za "päťku". Organizátorom je celoslovenská iniciatíva Rozumieme nadaným.

\"\"

V minulosti bol Sabinov jedným z najvýznamnejších miest východného Slovenska. Spolu s Prešovom a Veľkým Šarišom sa stal Sabinov v roku 1299 slobodným kráľovským mestom. Medzi najvýznamnejšie objekty mesta patrí gotický Rímskokatolícky kostol mučeníckej smrti sv. Jána Krstiteľa. Piaristické líceum je zasa najvýznamnejšou barokovou stavbou v meste. Časť priestorov budovy sa využíva ako Kultúrne centrum a mestská galéria. Práve tieto priestory otvorili bránu za poznaním Sabinova.

Súčasťou Kultúrneho centra "Na Korze" je expozícia filmu Obchod na korze. Československý film nakrúcaný v roku 1965 v Sabinove získal o rok neskôr, v kategórii cudzojazyčný film, Oscara. Film natočený podľa poviedky Ladislava Grosmana sa stal symbolom pomenovania Sabinova ako "Oscarového mesta". V hlavnej úlohe sa vo filme predstavil Jozef Króner a poľská herečka Ida Kaminska. Počas prehliadky si návštevníci môžu pozrieť exponáty pripomínajúce nakrúcanie filmu v Sabinove - fotografie, rekvizity, originálny scénar filmu, korešpondenciu Sabinovčanov s tvorcami filmu , rukopis scénara filmu, či cudzojazyčné preklady diela a ukážky slávneho filmu premietané na plátne. Pri otvorení expozície pribudla aj busta Ladislava Grosmana, ktorú mestu daroval akademický sochár Dušan Pončák. Na korze inštalovaná výstavazaujímavostí je zozbieraná Jurajom Vráblom ml..

Viac o výlete školákov z Prešova si prečítate na IQkids.sk.

\"\"

V prípade akýchkoľvek nejasností sa môžeš obrátiť na našu technickú podporu. Viac informácií najdeš v položke
KONTAKTY.
Všetky akcie

Predchádzajúce kolo
FOD 12.ročník
01. november - 30. jún 2018
Copyright © 2008 – 2014 - Všetky materiály publikované na tejto stránke sú chránené autorským zákonom a ich preberanie bez súhlasu autorov je zakázané. Všetky logá, grafické prvky, súbory a články sú majetkom ich autorov a vlastníkov. Akékoľvek kopírovanie a sťahovanie zdrojového kódu je zakázané.
Powered by inActive System | Developed by Fineway Studios (Dark Insanity Style 12’) | Hosting od WebSupport.sk