O projekte > Akcie
Talenty v Štrasburgu
 12. október 2015, 19:31 | Autor: admin

Téma Európskej únie rezonuje v učebných osnováchzákladných i stredných škôl už niekoľko rokov. Žiaci dostávajú základné informácie o jej vzniku a fungovaní formou video dokumentov, encyklopédií, pracovných listov vytvorených učiteľmi, či sledovaním správ v televízii. Nie každý však má možnosť doplniť si svoje teoretické vedomosti nadobudnuté v škole aj praktickými skúsenosťami a pozrieť sa zblízka na prácu europoslancov v priamom prenose v Európskom parlamente.

Piatim žiakom zo základnej školy a osemročného gymnázia z Prešova a gymnázia v Námestove sa to podarilo. Zúčastnili sa poznávacieho zájazdu "Štrasburg" vďaka pozvaniu poslanca Európskeho parlamentu Vladimíra Maňku.

\"\"

Za novým poznaním vycestovali vybraní účastníci 3. októbra z Prešova. Ich dobrodružná cesta pokračovala zo Zvolena cez Rakúsko, Nemecko a v dopoludňajších hodinách konečne dorazili do vytúženého cieľa, Štrasburgu, hlavného mesta Alsaska vo Francúzsku. Úvodná prechádzka otvorila poznávanie tohto krásneho historického mesta a po ubytovaní i chutnej večeri už nasledoval odpočinok, ktorým načerpali cestovatelia sily na bohatý program nasledujúceho dňa. 

Hlavný program celého poznávacieho zájazdu tvorila návšteva budov Európskeho parlementu a Súdneho dvora, ktoré sú od seba vzdialené niekoľko desiatok metrov. Prvé kroky smerovali práve do budovy Súdneho dvora. Po úvodnom dokumente priližujúcom históriu vzniku tejto inštitúcie sme sa oboznámili s jej činnosťou, ako aj potrebou existencie tohto súdu.

Ďalšie naše kroky smerovali do Európskeho parlamentu. Návšteva tejto inštitúcie začala chutným obedom. Absolvovali sme aj prehliadku parlamentu spojenú s predstavení jeho histórie až po súčastnosť. Okrem známych i menej známych faktov sme sa dozvedeli mnohé ďalšie zaujímavé informácie, ako napríklad to, že každoročne od roku 1988 udeľuje Európsky parlament Sacharovu cenu za slobodu myslenia výnimočným osobnostiam alebo organizáciam, ktoré významne prispeli k boju za ľudské práva a demokraciu. Jedným z držiteľov sa stal aj Alexander Dubček (1989). Po skončení krátkej prednášky spojenej s diskusiou sme sa vybrali priamo na zasadnutie parlamentu, a mali možnosť pozrieť si prácu poslancov z miesta určeného pre návštevníkov. Napokon sme sa stretli aj so slovenským zástupcom - poslancom Európskeho parlamentu Vladimírom Maňkom

V deň nášho odchodu nás ešte čakala plavba loďou okolo hlavných pamiatok mesta. To, že je mesto historicky bohaté sme mali možnosť počas plavby vidieť na vlastné oči. 

Vďaka za možnosť absolvovať túto cestu patrí Vladimírovi Maňkovi, na pozvanie ktorého sa tento zájazd uskutočnil, ale aj vďaka jeho asistentke Lujze Lysinovej, ktorá nás celým programom sprevádzala. Ďakujeme!

\"\"

V prípade akýchkoľvek nejasností sa môžeš obrátiť na našu technickú podporu. Viac informácií najdeš v položke
KONTAKTY.
Všetky akcie

Predchádzajúce kolo
FOD 12.ročník
01. november - 30. jún 2018
Copyright © 2008 – 2014 - Všetky materiály publikované na tejto stránke sú chránené autorským zákonom a ich preberanie bez súhlasu autorov je zakázané. Všetky logá, grafické prvky, súbory a články sú majetkom ich autorov a vlastníkov. Akékoľvek kopírovanie a sťahovanie zdrojového kódu je zakázané.
Powered by inActive System | Developed by Fineway Studios (Dark Insanity Style 12’) | Hosting od WebSupport.sk