O projekte > Akcie
TALENTOVANÉ DETI BOLI NA NÁVŠTEVE ŠTRASBURGU
 02. november 2013, 19:37 | Autor: admin

 V dňoch 21. až 25. októbra sa uskutočnil výlet nadaných detí do Štrasburgu, ktorý bol zameraný na spoznávanie európskych inštitúcii. Skupinku nadaných detí zastupovali: Christian Ježík (Trenčín, najmladší slovenský spisovateľ, kniha: Každý máme svojho anjela), Ľudmila Borošová (Komárno, víťazka 7. ročníka celoslovenskej internetovej fotosúťaže Fotografia očami detí), Peter Kochelka (Banská Bystrica, víťaz celoslovenskej Logickej olympiády 2013), a skupinku dopĺňali prešovské talenty: Miroslav Knorovský, Simon Gabriel Sepeši a Richard Pavol Vantruba (žiaci zameraní na matematiku a prírodovedné predmety a šport - atletiku).

Prvý „cestovný deň“ bol predurčený krásnym počasím, ale aj neutíchajúcou zvedavosťou k spoznávaniu centra mesta Štrasburg, ktoré sa nachádza na východe Francúzska, na ľavom brehu Rýna. V samotnom meste žije 264-tisíc obyvateľov a v celej metropolitnej oblasti okolo 612-tisíc. Štrasburg patril v minulosti striedavo k Nemecku a Francúzsku. Najviac nás v prvý tento „objavovací deň“ zaujali mestské domy zo 17. storočia s drevenými vonkajšími fasádami. Chvíľu sme strávili aj na nádhernom kolotoči, ktorý evidentne zabavil celú našu skupinku detí. Najväčší obdiv u nás vyvolala katedrála Notre Dame, ktorá pochádza z 11. až 15. storočia (postavená je z červeného pieskovca). Mesto je sídlom Rady Európy a Európskeho parlamentu.

Európskym inštitúciám sme venovali nasledujúce dni, keď sme sa vybrali na prehliadku Európskeho parlamentu, ktorý je jedným z orgánov Európskej únie. V úvode našej návštevy sme sa oboznámili so základnými informáciami, medzi ktoré patrí počet členských krajín Európskej únie, priama voľba poslancov EP (5 rokov), s počtom poslancov EP, s informáciami o poslednom rozšírení Európskej únie (Chorvátsko), či zmenami, ktoré priniesla Lisabonská zmluva a o dodatočných rokovacích výborov EÚ (Brusel), generálnym sekretariátom EP (Luxemburg). Medzi základné právomoci EP patrí legislatívna, rozpočtová a kontrolná právomoc. Po stručnom oboznámení nasledovalo niekoľko otázok, ktoré si pripravila aj naša skupinka detí.

Dôležitou súčasťou návštevy Európskeho parlamentu bola beseda s poslancom EP Vladimírom Maňkom, ktorý v úvode privítal všetkých návštevníkov zo Slovenska (našu skupinu tvorili aj slovenskí dôchodcovia, či aktivisti združení v OZ Štvorlístok). V priebehu besedy sa vynárali rôzne otázky týkajúce sa ako oblastí medzinárdnej (európskej) politiky, tak aj domácich záležitostí. Deti sa aktívne zapájali a opäť prekvapili množstvom otázok, ktoré mali na pána europoslanca Maňku. Exkurziu EP sme ukončili na balkóne rokovacej sály, odkiaľ sme sledovali priamy priebeh rokovania EP, týkajúceho sa riešenia otázky „zadržaných aktivistov Greenpeace v Rusku“.
Našou ďalšou zastávkou bol Európsky súd pre ľudské práva, ktorý bol v Štrasbugu založený v roku 1959. Po úvodom zhliadnutí filmu o samotnom Európskom súde, jeho opodstatnenosti a využiteľnosti v rámci domáhania sa práva sme absolvovali besedu, kde nám boli vysvetlené informácie o jeho pôsobnosti, ale aj práce sudcov. Ani tu nechýbalo množstvo otázok, na ktoré boli deti zvedavé viac, ako by sa predpokladalo.

Voľný čas sme strávili prehliadkou najznámejšej časti starého mesta, ktoré je tvorené malebnou skupinou historických domov nad ramenom rieky Ill a priľahlými kanálmi. K obľúbeným atrakciám počas návštevy mesta Štrasburg patrí práve okružná plavba loďou po rieke Ill, ktorú sme absolvovali tiež. Nechýbali ani francúzske špeciality z neďalekej tradičnej francúzskej reštaurácie, či nakupovanie v centre mesta. „Výstup na katedrálu“ Notre Dame bol odmenený nádherným výhľadom, večer sme strávili „nočnými prechádzkami v centre mesta“, ale aj športovaním pri stolnom tenise.

Výlet v nás zanechal veľmi pekné spomienky, na ktoré iste tak skoro nezabudneme. Chceli by sme sa preto poďakovať za vynikajúcu organizáciu Lujze Lysinovej (asistentke europoslanca Maňku), Patrikovi Hermanovi (ktorý nás tiež sprevádzal počas nášho poznávania Štrasburgu), všetkým spolucestujúcim (ktorí vytvorili vynikajúcu atmosféru bez rozdielu na vek návštevníkov), a v neposlednom rade pánovi poslancovi Európskeho parlamentu Vladimírovi Maňkovi, ktorý si všimol aj aktivity nadaných detí z celého Slovenska a neváhal s pozvaním „talentov“ na tento krásny poznávací výlet. Viac fotografií nájdete na webovej stránke logickaolympiada.sk a mladyfotograf.sk.

 

V prípade akýchkoľvek nejasností sa môžeš obrátiť na našu technickú podporu. Viac informácií najdeš v položke
KONTAKTY.
Všetky akcie

Predchádzajúce kolo
FOD 12.ročník
01. november - 30. jún 2018
Copyright © 2008 – 2014 - Všetky materiály publikované na tejto stránke sú chránené autorským zákonom a ich preberanie bez súhlasu autorov je zakázané. Všetky logá, grafické prvky, súbory a články sú majetkom ich autorov a vlastníkov. Akékoľvek kopírovanie a sťahovanie zdrojového kódu je zakázané.
Powered by inActive System | Developed by Fineway Studios (Dark Insanity Style 12’) | Hosting od WebSupport.sk